Webové aplikace běží v prohlížeči počítače nebo mobilního zařízení, jsou proto vhodné v případě, kdy aplikaci budou používat uživatelé na různých zařízeních, kdy uživatelé budou z řad veřejnosti nebo jich bude velký počet. Webové aplikace vyžadují připojení uživatelů resp. jejich zařízení k internetu. Pro poskytovatele aplikace to znamená, že aplikace musí být uložena na internetovém serveru, což je spojeno s průběžnými náklady na webový hosting.
To, že aplikace funguje v prostředí internetu, neznamená, že takovou aplikací nemohou být zpracovávána důležitá nebo důvěrná data. V takovém případě je ale potřeba zajistit, aby data byla dostatečně chráněna, a to prostřednictvím využití celé škály metod. Uživatel musí být spolehlivě identifikován a autentizován, aplikační mechanismy musí zajistit jeho autorizaci pro práci s vymezenými daty, data nesmí být možné při přenosu mezi prohlížečem a serverem odposlouchávat nebo měnit, na serveru musí být data bezpečně uložena a zálohována.
Pomocí webových aplikací je možné snadno předávat informace mezi uživateli a jejím provozovatelem nebo mezi uživateli navzájem. Prostřednictvím webových aplikací je možné uživatelům na základě jejich přístupových práv umožnit přístup k určenému a vždy aktuálnímu obsahu.
Výhodou webové aplikace je možnost jednoduše publikovat nové verze, kdy všichni uživatelé používají vždy aktuální aplikaci. Ve srovnání s desktopovými aplikacemi kladou webové aplikace minimální nároky na technickou zdatnost uživatelů.
Součástí webové aplikace může být zákaznická samoobsluha, eshop nebo napojení na platební bránu pro internetové platby.