Faktor času - můj blog

 

Migrace blogu k Wedosu


12. 10. 2015

Důležitá aktualizace článku z 9. 1. 2017

Konečně jsem našel dost času, abych si v asp.net udělal vlastní webové stránky. Tím okamžikem jsem svůj blog z Wordpressu přesunul na svůj nový web v dotnetu a příspěvek níže přestal být aktuální. Přesto jej zde ponechávám, protože informace v něm jsou stále platné.

Až do včerejška byl web faktorcasu.cz hostován u renomovaného českého poskytovatele webhostingových služeb. Před několika lety jsem jej vybral kvůli tomu, že jsem si od něj koupil balíček pěti webhostingů na Windows a jeden z nich zůstal volný. Blog faktorcasu.cz jede na redakčním systému WordPress, který využívá php a MySQL a může být hostován na operačním systému Windows stejně tak jako na Linuxu

Když jsem k němu přecházel od ještě dřívějšího poskytovatele (to byl server WordPress.com, který se specializuje jen na hostování webů založených na WordPressu), tak jsem se radoval, že teď už můžu používat vlastní šablony, "normální" emailový server, spoustu pluginů a nastavení, která původní poskytovatel nenabízel. Web byl navíc najednou pekelně rychlý, ale časem se zpomalil až na úroveň, kdy s tím bylo "potřeba něco udělat". Vygooglil jsem nějaké tipy, které by měly pomoci, ale moc to nefungovalo – zčásti proto, že webhosting běžel na Windows a tipy byly zaměřené zejména na Linuxové instalace, zčásti zřejmě kvůli nastavení na straně serveru a možná také kvůli nedostatečnému rozsahu přidělených systémových prostředků, tedy výkonu procesoru a paměti.

Proto jsem se včera rozhodl blog převést na linuxový webhosting, kde jsou triky na zvýšení výkonu lépe popsány. Současně jsem změnil i poskytovatele webhostingu, protože migrací na jiný operační systém pominul původní důvod pro výběr minulého poskytovatele – totiž využití volného místa v balíčku pěti webhostingů. Volba padla na webhosting „NoLimit“ společnosti WEDOS Internet, a.s. za 25 korun za měsíc. Objednání webhostingu bylo dílem okamžiku a zbývalo už jen migrovat webovou prezentaci i s daty.

Není to žádná věda, ale nějaký čas to zabere. Celý proces se skládá z následujících kroků:

 1. Zřízení potřebných služeb:
  • Objednávka webhostingu, kdy Wedos sdělí IP adresu nově zřízeného webhostingu a přístupové údaje k FTP účtu.
  • Objednávka databáze v uživatelském rozhraní pro klienty Wedosu, kdy Wedos zřídí MySQL databázi a uvede její přístupové údaje.
 2. Export dat z původního blogu:
  • Export datového obsahu (texty jednotlivých příspěvků).
  • Export souborů šablony prezentace a export nastavení této šablony.
  • Export nastavení jednotlivých pluginů redakčního systému.
 3. Instalace redakčního systému na webové adrese, která není veřejně známá (původní web zatím běží beze změny
  • Nahrání instalačních souborů redakčního systému WordPress do souborového systému webhostingu.
  • Konfigurace a spuštění instalačního skriptu redakčního systému.
  • Instalace používaných pluginů a přenesení souborů šablony prezentace.
  • Import exportovaných dat.
  • Aktualizace redakčního systému a jeho komponent na aktuální verzi.
  • Ruční nastavení parametrů, které exportem a importem nebyly přeneseny.
  • Použití tipů a triků na zvýšení rychlosti webové prezentace (tentokráte fungují bezvadně).
  • Otestování celého blogu a všech jeho funkcí.
  • Přepsání adresy blogu z dočasné adresy použité na testování na veřejnou adresu faktorcasu.cz.
 4. Převedení provozu na nový web:
  • Změna DNS záznamů domény faktorcasu.cz tak, aby uživatelé používali novou instalaci (jedná se záznamy "A" a "AAAA", kde se vymění původní IP adresa serveru za tu novou).
 1. Úkony po provedení migrace:
  • Konfigurace emailových adres na mailserveru nového webhostingového poskytovatele.
  • Změna MX záznamů domény faktorcasu.cz, tak, aby emaily již byly posílány na jiný mailserver (a počkání, až se změny promítnou do nacashovaných záznamů).
  • Zrušení původního webhostingu u původního poskytovatele.

Migrace blogu Wordpress na Wedos

Nedalo mi to, a na původním webhostigu jsem WordPress znovu nainstaloval. Úplně prázdný, abych se ujistil, že je pomalý i tak a že výkonové problémy nebyly způsobené třeba velkými tabulkami se statistikami návštěvnosti. Byl pomalý, a to neuvěřitelně.

Když už jsem v tom byl, tak jsem ještě web přepnul na šifrovanou komunikaci (https místo http), takže data přenášená mezi serverem a prohlížečem internetu jsou chráněná proti odposlechu. Wedos na rozdíl o předchozího poskytovatele webhostingu ponechává objednání a nastavení SSL certifikátu plně na svém zákazníkovi, ten si certifikát musí sám pořídit a jen jej ve vhodném formátu vloží do administračního rozhraní webhostingu.

Ještě několik poznámek pro ty, kteří by chtěli zopakovat postup popsaný výše:

 1. Při změně webhostingu je dobré uvažovat také o změně registrátora domény. V mém případě to nebylo na místě, protože doména faktorcasu.cz byla už před migrací webu registrována u Wedosu za bezkonkurenčně nejlepší poměr ceny a kvality. Při migraci webhostingu od konkurence je Wedos možné požádat o období zdarma v délce již zaplaceného a nespotřebovaného webhostingu u konkurence. Pokud nebudete u Wedosu spokojeni, můžete do týdne objednávku zrušit a peníze dostanete zpátky.
 2. Wedos umožňuje instalaci redakčního systému WordPress na tlačítko. Tuto možnost jsem nevyužil, dal jsem přednost instalaci ze souborů, které jsem si před mnoha měsíci stáhl a které mohu použít kdekoliv a kdykoliv potřebuji.
 3. Migraci by možná bylo možné provést exportem obsahu databáze MySQL na původním serveru, přenosem souborů a importem dat do nové databáze. Nebyl jsem si však jistý, zda se při instalaci redakčního systému něco nenastaví jinak podle aktuálního operačního systému a takto provedený přenos z Windows na Linux by proto nemusel fungovat.

Tak, teď víte, co mně to dalo práce zařídit, aby byl můj blog pěkně svižný a vy jste si jej mohli pohodlně číst. Někdo by si to napsal do CVčka, já se tím aspoň pochlubím v tomto příspěvku. Jestli se na něco chcete zeptat, určitě se neostýchejte a ptejte se.

Další články z rubriky Práce

MOJE SILNÉ STRÁNKY

 • Záleží mi na tom, aby moje práce měla pro zákazníka adekvátní přidanou hodnotu.
 • Jsem poměrně univerzální co do zastávané projektové role. Můžu mít celkový nadhled a současně řešit dílčí technické problémy.
 • Jsem připraven přijímat odpovědnost a zvládat těžké úkoly.

KONFLIKTNÍ OBLASTI

 • Potřebuji být u toho, když se přijímají rozhodnutí o mojí práci. Vadí mi být na druhé koleji a v závislém postavení.
 • Říkám, co si myslím, a očekávám fér jednání. Jinak spolupracuji jen s obtížemi nebo vůbec ne.
 • Jsem "studený čumák". Soustředím se na práci a na legraci mě moc neužije.

A KDYŽ ZROVNA NEPRACUJI...

 • Studuji. Chci obnovit rozšířit svoji nabídku a zahrnout nové znalosti. Také potřebuji nové obzory, nová témata a inspiraci.
 • Rád chodím po horách. Jak vidím kopec, musím nahoru. Zatracený covid.
 • Moji oblíbení herci jsou Tony Shalhoub, Clint Eastwood a Bruce Willis.